Nie daj się kleszczom - naturalne sposoby ochrony przed kleszczami

Wysłany dnia: lip 6, 2021

Kategorie: Blog , Zioła , Aromaterapia

Kleszcze (Ixodida) to pasożyty z rzędu pajęczaków z podgromady roztoczy. Istnieje około 900 opisanych gatunków, zgrupowanych w 3 rodzinach: obrzeżkowatych, kleszczowatych I Nuttalliellidae. Kleszcze są nosicielami wielu groźnych chorób, które przenoszą na ludzi i zwierzęta.

U kleszczy przednia część ciała (gnatosoma), wyposażona jest w lancetowaty i ząbkowany ryjek (hypostom), oraz nożycowate szczękoczułki, a stopy pierwszej pary odnóży zaopatrzone w narząd Hallera. W cyklu rozwojowym kleszcza, występują kolejno: jajo, larwa, od 1 do 8 stadiów nimfalnych oraz osobnik dorosły. Są drugimi po komarach, organizmami działającymi jako nośnik chorób zakaźnych u ludzi i pierwszymi u zwierząt hodowlanych i wolno żyjących, przez co mają duże znaczenie medyczne i weterynaryjne.

Choroby powodowane przez kleszcze

Kleszcze żyją w lasach, na ich obrzeżach, w ściółce leśnej, na łąkach, w parkach, w trawie i zaroślach. Stają się aktywne na przełomie marca i kwietnia, głównie rano i późnym popołudniem. Wyczuwają swoją ofiarę z odległości ok. 20 metrów. Reagują na temperaturę ciała, zapach potu i wydychany dwutlenek węgla. Zagnieżdżają się najczęściej w okolicach pachwin, zgięć stawów, na szyi i za uszami. Powodują szereg różnych chorób o większym lub mniejszym nasileniu, w tym kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych czy boleriozę.

Natura Bazar poleca na kleszcze

Czego nie lubią kleszcze

Kleszcze nie przepadają za zapachem i smakiem ziół. Odstraszająco będzie działać na nie zapach lawendy, mięty pieprzowej, rozmarynu, tymianku, melisy lekarskiej, eukaliptusa czy szałwii. Kleszcze nie przepadają również za wonią czosnku i cebuli.

Warto również zaopatrzyć się w olejki z drzewa herbacianego, z goździków, słodkich migdałów, paczuli czy trawy cytrynowej. Uwaga: przed zastosowaniem olejków należy je rozcieńczyć w oleju roślinnym 1 kropla na 10 ml olejku roślinnego.

Przez cały rok wychodząc na spacer warto oprócz ww. specyfików, stosować naturalne preparaty chroniące przed atakiem kleszczy. Preparaty te należy regularnie nanosić na skórę lub garderobę. Ponadto trzeba zakrywać szczelnie ciało, nosić odpowiednie obuwie oraz jasne tkaniny, na których w porę jesteśmy w stanie zobaczyć kleszcza.

Na rynku dostępne są również specjalne naklejki na ubranie i bransoletki nasączone olejkami eterycznymi odstraszające kleszcze.

Mikstura na kleszcze

Rozmaryn i tymianek zaparzyć w małej ilości wody. Odstawić na godzinę. Następnie przelać wywar do atomizera i dodać sok z cytryny. Dokładnie wymieszać i wstrząsnąć. Roztworem spryskać skórę przed wyjściem na spacer. Preparat nadaje nie również do pryskania zwierząt domowych.

Witamina B a kleszcze

Istnieje teoria, że witamina B może odstraszać kleszcze. Warto więc suplementować nią organizm. Źródłem witaminy B są pokarmy i napoje. Jest to dobra wiadomość dla fanów piwa, ponieważ jest ono jednym z bogatszych źródeł witaminy B. Warto również sięgać po różnego rodzaju kasze, orzechy, pestki, fasolę, szpinak czy wątróbkę.

Kleszcze u psa i kota

Nasze czworonogi również narażone są na atak kleszczy. Dlatego tak ważne jest aby po każdym spacerze sprawdzać czy nie mają na sobie niechcianego pasażera. Dodatkowo trzeba chronić zwierzęta zakładając im specjalną obrożę przeciwko kleszczom i przed każdym wyjściem na spacer pryskać naturalnymi preparatami i miksturami odstraszającymi kleszcze.

Natura Bazar poleca

Bibliografia
Domowe sposoby na kleszcze - M.Majewska, poradnik zdrowie.pl
Primally Inspired
Przegląd Epidemiologiczny 64 (4) - J.Zajkowska, 2010
Wikipedia