Ziółko Bazylia bezglutenowa 20 g


Bazylia – niezastąpiona przyprawa

Bazylia [łac. Ocimum basilicum] jest jednym z najpopularniejszych kuchennych ziół na świecie. Jest to roślina jednoroczna, pochodząca z Azji, która dzięki swojemu pięknemu aromatowi zdobyła popularność na całym świecie. Dziś uprawiana jest w 150 odmianach, niemal na każdym kontynencie. Szczególnie upodobały ją sobie kraje śródziemnomorskie. Właśnie dlatego współcześnie pierwsze skojarzenia z bazylią to włoskie spaghetti, pizza neapolitańska czy soczyście zielone pesto. Warto jednak wiedzieć, że poza kuchnią bazylia jest również od wieków ceniona za swoje właściwości lecznicze.

Bazylia w kuchni

Jak wspomnieliśmy wcześniej, bazylia jest niezastąpionym składnikiem potraw kuchni śródziemnomorskiej. Świeże lub dobrze wysuszone listki bazylii, z uwagi na charakterystyczny mocny aromat i smak dodaje się do sałatek, zup i sosów, w szczególności pomidorowych. W niektórych regionach świata, bazylia zyskała nawet miano “pomidorowego zioła”, właśnie przez to, że tak dobrze uzupełnia wszystkie pomidorowe potrawy. To jednak nie koniec kuchennych zastosowań bazylii. Jej świeży, orzeźwiający smak wzbogaci również wiele zdrowych dań warzywnych oraz mięsnych. Z doświadczenia wiemy, że nie ma nic lepszego niż dobrze przyrządzona cukinia, czy bakłażan z odrobiną bazylii. Oprócz tego bazylia wzbogaca smak potraw z drobiu i sprawdza się przy produkcji domowych pasztetów. Do urozmaicenia swoich potraw warto również spróbować przygotowania aromatyzowanego bazylią octu winnego lub oliwy z oliwek, palce lizać!

Wskazówki

  • Przechowujmy ją w szczelnych, zamykanych opakowaniach. To właśnie z uwagi na ten punkt, każde z naszych opakowań przyprawowych posiada zamknięcie strunowe umożliwiające łatwe zamykanie i otwieranie. W przypadku bazylii w zwykłej folijce, nie dość, że po otwarciu bardzo szybko straci swój piękny aromat, to jeszcze bardzo łatwo może wysypać się z opakowania np. w szufladzie czy szafce. Dbamy o Waszą wygodę!
  • Bazylię należy dodawać do potraw pod koniec ich gotowania lub smażenia. Bardzo wysoka temperatura potrafi zupełnie zniszczyć jej smak.
  • W przypadku świeżej bazylii nie powinno się jej ścinać i kroić nożem. Dla zachowania pełni smaku, liście należy zrywać i rwać na mniejsze części palcami.


Co doprawiać bazylią?

  • niemal wszystkie dania kuchni śródziemnomorskiej
  • sałatki i zupy, w szczególności pomidorowe
  • mięsa – najlepiej nacierać przed dalszym przyrządzaniem
  • domowy twarożek
  • dania rybne
  • niektóre desery

Właściwości lecznicze bazylii

  • Regularne używanie bazylii w naszej kuchni, wspomaga trawienie, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i zapobiega skurczom żołądka.
  • Okazuje się, że bazylia wykazuje działanie podobne do melisy. To oznacza, że odpowiednio stosowana może działać uspokajająco, relaksująco przeciwdepresyjnie czy pomóc przezwyciężyć bezsenność.
  • Bazylia jest bardzo dobrym źródłem łatwo przyswajalnego magnezu, którego niedobór może doprowadzić do zaburzeń krążenia i pracy serca.
  • Olejki zawarte w bazylii charakteryzują się silnym działaniem antybakteryjnym przez co warto włączyć ją do swojej kuracji podczas przeziębienia.
  • Występujący w bazylii eugenol wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Właśnie dzięki temu olejek z bazylii może okazać się wyjątkowo pomocny dla osób zmagających się z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Skład produkt:100% suszony liść bazylii


Najwyższa jakość surowca


Kraj pochodzenia: Egipt


16 innych produktów w tej samej kategorii: