Krzem ochroni twoją urodę i zdrowie

Wysłany dnia: mar 3, 2021

Kategorie: Blog

Krzem wspiera urodę, zdrowie kości i mózgu

Krzem jest pierwiastkiem pospolicie występującym w przyrodzie wielu ludzi cierpi na jego niedobór. Krzem w świecie technologii jest to niezbędnym elementem w zaawansowanych technologicznie urządzeniach i półprzewodnikach, stąd nazwa doliny krzemowej. Krzem jest szeroko używany w przemyśle spożywczym, jako środek przeciwzbrylający, do kontrolowania lepkości płynów, do klarowania napojów, jako środek przeciwpieniący oraz przy produkcji leków i witamin.

Gdy krzemu jest za mało…

Jeśli cierpisz z powodu łamliwych paznokci, rzednących lub cienkich włosów, przedwczesnym powstawaniem zmarszczek lub wysuszeniem i starzeniem się skóry możliwe jest, że cierpisz z powodu niedoboru krzemu. To widoczne na pierwszy rzut oka skutki tego braku. Jak pokazuję badania rola krzemu jest nie do przecenienia również w walce z dużo groźniejszymi dolegliwościami.

Krzem i krzemionka

Krzem występuje głównie pod postacią krzemionki. W tej formie można znaleźć go w pożywieniu, wodzie i ziemi okrzemkowej. Jest to przyswajalna dla organizmu forma krzemu.

Funkcje krzemu w organizmie

Krzem jest niezbędny dla zdrowia tkanki łącznej, najwyższe jego poziomy występują w kościach, ścięgnach, wątrobie i nerkach, aorcie i skórze. Krzem bierze udział w syntezie kolagenu, jest więc bardzo ważny podczas gojenia się ran. Krzemionka jest niezbędna dla zdrowia włosów. Krzemionka wzmacnia również paznokcie, zapobiegając ich łamliwości, rozdwajaniu. Krzem jest niezbędny dla sprawnej obrony przed patogenami.

Sprawdź wybór suplementów diety bogatych w krzem w naszym sklepie!

Krzem dla urody

Najczęściej o krzemie mówi się w kontekście urody włosów i paznokci. Przyjmuje się go w celu poprawy wzrostu włosów przy łysieniu, a także poprawienia kondycji, ponieważ nadaje im połysk oraz gęstość i zdrowy wygląd. Ponieważ krzem sprzyja syntezie kolagenu, jego niedobór przyspiesza pojawianie się zmarszczek, utratę jędrności skóry, wysuszenie skóry i zwiększa podatność na jej choroby. Suplementacja krzemionką przywraca skórze naturalny blask i pomaga zapobiegać wielu problemom skórnym. Ten sam mechanizm pomaga odbudować łamliwe i rozdwajające się paznokcie.

Krzem dla kości i stawów

Krzemionka, wzmacnia kości i zwiększa elastyczność stawów. Poważne niedobory objawiają się deformacjami czaszki i kości obwodowych, słabo uformowanymi stawami, zmniejszoną chrząstką i osłabioną syntezą kolagenu i zaburzeniem równowagi mineralnej w kości. Obniżony poziom krzemu jest potencjalnie kluczowym czynnikiem w rozwoju osteoporozy. Krzem wspiera też w leczeniu złamań kości i urazów stawów.

Krzem a odporność

Krzemionka wzmacniania błony śluzowe jelit i dróg oddechowych, a także poprawiania jakość skóry, wspiera więc nasze mechanizmy obronne przed różnymi organizmami chorobotwórczymi. Te obszary ciała są pierwszą linią obrony, barierą która zapobiega przedostawaniu się patogenów do twojego organizmu.

Krzem usuwa metale ciężkie

Krzem, szczególnie ziemia okrzemkowa jest wyjątkowo skuteczna w usuwaniu odpadów, toksyn i metali ciężkich z organizmu, ponieważ sprawia, że zostają one związane i wydalone z moczem.

Diatomit to Ziemia Okrzemkowa bogata w krzemionkę?

Niedobór krzemu a Alzheimer

Podczas przeprowadzonych badań wpływu minerałów na wodę pitną stwierdzono, że woda uboga w krzemionkę a bogata w glin zwiększa ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera u starszych kobiet. Inne badanie wykazało, że niski poziom krzemionki był głównym czynnikiem prowadzącym do zaburzeń funkcji poznawczych.

Dowiedziono, że krzemionka zapobiega wchłanianiu glinu w przewodzie pokarmowym, a sprzyja wydalaniu go. Niedobór krzemionki przyczynia się do zwiększenia biodostępności glinu, a tym samym szkód powodowanych przez glin.

Krzem a choroby zwyrodnieniowe

Wraz z wiekiem obserwuje się zmniejszanie stężenia krzemionki. Jest to skorelowane z rosnącym występowaniem wielu przewlekłych chorób zwyrodnieniowych, w tym miażdżycy i osteoporozy. Dlatego uważa się, że krzemionka/krzem ma potencjał terapeutyczny w zapobieganiu chorobom zwyrodnieniowym związanym ze starzeniem.

Suplementacja krzemionki

Krzemionka przyjęta doustnie zmienia się w żołądku w kwas ortokrzemkowy, najlepiej przyswajalną formę krzemu wchłanianą przez człowieka. Jeśłi chodzi o suplementację, chociaż stwierdzono, że krzemionka jest niezbędna dla zdrowia, nie ustalono zalecanego dziennego spożycia. Badania wykazały, że istnieje niewielkie ryzyko przedawkowania krzemu. Suplementy z krzemionką najczęściej wybierane to ziemia okrzemkowa, zwana diatomitem oraz preparaty zawierające bambus lub skrzyp.

Źródła krzemionki w diecie

Ziemia okrzemkowa zwana diatomitem jest czystym źródłem łatwo dostępnej krzemionki, ma ona dodatkowe właściwości - przeciwpasożytnicze. W diecie krzemionkę można uzupełniać też pijąc piwo, sięgając po banany i fasolę, szczególnie szparagową. Innymi ważnymi źródłami są pełnoziarniste zboża, kapusta, jabłka, orzeszki ziemne, cebula, marchew, ogórek, dynia, miód, ryby, migdały i pomarańcze. Skrzyp polny (Equisetum arvense) i bambus są ziołami szczególnie bogatymi w przyswajalną krzemionkę.

Źródła:

Martin KR. The chemistry of silica and its potential health benefits. J Nutr Health Aging. 2007 Mar-Apr;11(2):94-7. PMID: 17435951.

Araújo LA, Addor F, Campos PM. Use of silicon for skin and hair care: an approach of chemical forms available and efficacy. An Bras Dermatol. 2016;91(3):331-335. doi:10.1590/abd1806-4841.20163986