Po co nam resweratrol?

Wysłany dnia: cze 30, 2021

Kategorie: Blog

Resweratrol to silny przeciwutleniacz, który spełnia ważne funkcje w organizmie człowieka

Po co nam Resweratrol?

Resweratrol kojarzony dziś nieodłącznie z czerwonym winem, został wyabstrahowany po raz pierwszy w 1940 roku z kłączy trującej rośliny o nazwie ciemiężyca. Dopiero w 1976 roku odkryto jego obecność w winie. Na skutek licznych obserwacji i prowadzonych na ich podstawie badań naukowych, wiemy dziś niezbicie, że ten fitohormon obecny w skórkach i pestkach winogron, ma niezwykle dobroczynne oddziaływanie na nasz organizm. Przy jego dostarczaniu warto mieść świadomość źródła pochodzenia, związanej z nim przyswajalności i dawek, które mają właściwości lecznicze.

Właściwości Resweratrolu

  • Jest silnym antyutleniaczem, działa antyrakowo
  • Chroni nasz układ sercowo-naczyniowy. Przeciwdziała miażdżycy i chorobom serca, chroni przed udarami
  • Przedłuża naszą młodość, jest substancją aktywującą białka przedłużające żywotność komórek (tzw. sirtuiny)
  • Przyjmując systematycznie resweratrol chronimy się przed niektórymi rodzajami nowotworu. Możemy zapobiegać rakowi sutka, przełyku i okrężnicy. Wiemy, że zaburza różne procesy powodujące powstawanie guzów
  • Ochrania mózg i neurony
  • Podnosi odporność organizmu
  • Zapobiega cukrzycy, wspierając metabolizm glukozy
  • Zwiększa detoksykację pestycydów i leków przez ekspansję genu PON1
  • Zwiększa ilość pozytywnych bakterii jelitowych

Resweratrol jest znakomicie przyswajalny przez organizm, szybko przenika do krwi i może dotrzeć do każdej komórki w ciele

Źródła naturalne Resweratrolu i ich przyswajalność

Winogrona. Zawartość resweratrolu w winogronach jest tym większa, w im mniej korzystnych warunkach klimatycznych wzrastają i są uprawiane winorośla. Winogrona wytwarzają resweratrol pod wpływem działania niekorzystnych warunków klimatycznych lub inwazji zagrażających im pasożytów, do których należy mikroskopijnych rozmiarów grzyb, Botrytis cinerea czy mączniak rzekomy. Resweratrol to ich mechanizm obronny, gwarantujący przetrwanie. Chroni je przed stresem i pleśnią. Sięgając po określoną markę czerwonego wina, warto zwrócić uwagę na region pochodzenia winorośli. Winogrona dojrzewające w klimacie mniej optymalnym, np. bardziej umiarkowanym i deszczowym będą zawierały więcej resweratrolu od tych, które rosną w dogodniejszych warunkach. Ponieważ pestki winogron i skórka nie są dla nas za bardzo przyswajalne, najwięcej resweratrolu uzyskamy pijąc czerwone wino, w procesie fermentacji alkoholowej wytrąca się najwięcej resweratrolu.

Orzechy archaidowe. Trudny po pozyskania przez obecność kwasów tłuszczowych nasyconych.

Sok z winogron i żurawiny. Dziesięciokrotnie niższe stężenie od zawartości resweratrolu w winie. Odpowiednie źródło dla dzieci i kobiet w ciąży.

Herbata Itadori wytwarzana z japońskiego rdestu.

Jagody szwedzkie. Ilość znikoma.

Suszone winogrona. Ilość znikoma.

Najbogatszym źródłem resweratrolu jest czerwone wino. Umiarkowane, dzienne spożycie czerwonego wina (250-500 ml u mężczyzn i 125-250 ml u kobiet) wpływa korzystnie na zdrowie i podnosi poziom resweratrolu. W litrze wina znajduje się od 1-7 miligramów resweratrolu.

Suplementacja Resweratrolem

Równie dobrym sposobem jest suplementacja resweratrolu pozyskiwanego syntetycznie, oczywiście z naturalnych źródeł. Przodują pod tym względem Chińczycy i kraje azjatyckie. Może być ekstrahowany z rdestowca japońskiego. Chinczycy wykorzystują również korzenie pewnej odmiany ciemiężycy. To mogą być ekstrakty z pestek winogron. W Indiach wytwarza się ekstrakty winne o nazwie Darakchasava.

O badaniach dot. resweratrolu można przeczytać na stronie: www.mito-med.pl

Sprawdź produkty z resweratrolem

dr Małgorzata Musioł