Aloes – naturalna ochrona i remedium dla skóry

Wysłany dnia: lip 8, 2021

Kategorie: Blog , Suplementy diety , Kosmetyki naturalne

Aloes należy do rodziny sukulentów. Naturalnie występuje w Afryce, na Madagaskarze i Półwyspie Arabskim. Jego leczniczo-odtruwająco-konserwujące właściwości znane są od czasów starożytnych. Sok z aloesu stanowi również doskonałe zabezpieczenie dla skóry nie tylko w słoneczne dni.

Piękna skóra od wewnątrz

Sok z aloesu bogaty jest w witaminy A, C, E czy witaminy z grupy B. Dodatkowo zawiera mikroelementy takie jak wapń, chrom, magnez, selen, cynk, miedź, potas, mangan i sód, sterole roślinne - kamposterol i beta-sitosterol oraz kwasy tłuszczowe, co sprawia, że pomaga m.in..: w procesie odtruwania organizmu, wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze. Redukuje również obrzęki i wzmacnia układ odpornościowy. Ponadto aloes jest adaptogenem, który uodparnia organizm na stres.

Czytaj więcej na temat witaminy A

Aloes dla pięknej skóry

Medycyna naturalna kocha aloes. Zaleca go praktycznie na wszystkie dolegliwości skórne. Sok z aloesu goi rany, przywraca witalność skórze, wspomaga procesy wewnątrzkomórkowe naskórka, sprawia, że skóra wygląda zdrowo i odzyskuje promienny wygląd. Aloes można również stosować wychodząc na słońce jako naturalny film ochronny. Dzięki zawartości acemannu i glikozydów oraz lupeolu (silny antyoksydant), które dogłębnie nawilżają skórę i wspomagają jej procesy naprawcze, sok aloesowy chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Dodatkowo aloes odżywia skórę i przywraca jej prawidłowy poziom pH.

Aloes po opalaniu

Aloes a trądzik

Sok z aloesu wykazuje zbawiennie działa na wszystkie zmiany chorobowe, hormonalne i zbliznowacenia ciała i twarzy, w tym zmiany związane z trądzikiem i na blizny potrądzikowe. Żel aloesowy możemy wykonać sami lub kupić w sklepie zielarskim lub aptece. Wybór produktów z aloesem jest obecnie bardzo szeroki.

Żel aloesowy najlepiej stosować regularnie, rano i wieczorem, nanosząc niewielką ilość preparatu na całą twarz. Ten naturalny kosmetyk, pomorze złagodzić stany zapalne poprzez zwężenie i oczyszczenie porów skórnych a także poprzez wyrównanie pH skóry oraz działanie bakteriobójcze. Aloes ponadto ogranicza i reguluje wydzielanie sebum, łagodzi stany zapalne oraz rozjaśnia przebarwienia po zmianach trądzikowych. Dodatkowo tonizuje i nawilża cerę.

Sok z aloesu - zrób to sam/a

Aby samemu zrobić sok z aloesu, potrzebna nam będzie roślina 2-5-letnia, której nie należy podlewać przez tydzień przed ekstrakcją. Liście aloesu wtedy będą pełne witamin i substancji odżywczych a nie wody.

Do zrobienia soku potrzebujemy około 40 centymetrów liści aloesu, które dokładnie myjemy i wkładamy na 12 godzin do lodówki. Po wyjęciu liści z lodówki, odcinamy ich boki i obieramy ze skórki. Następnie plastikową łyżeczką, wyjmujemy miąższ i wyciskamy z niego sok.

Możemy również pozyskany z aloesu miąższ, zblendować na niskich obrotach, z sokiem z 3 cytryn i łyżką miodu. Tak uzyskany sok jest pyszny i pożywny. Pamiętajmy jednak aby przechowywać go w opakowaniu z ciemnego szkła, w lodówce, przez maksymalnie dwa tygodnie. Po tym czasie sok traci swoje wartości odżywcze i prozdrowotne.

Sok pijemy dwa razy dziennie, po dwadzieścia kropel. Możemy dodatkowo wymieszać go z sokiem ze świeżo wyciśniętych owoców pomarańczy.

Przeciwskazania do stosowania aloesu

Aloes w większości jest dobrze tolerowany przez organizm ludzki. Jednak istnieją pewne przeciwskazania do jego przyjmowania i stosowania zewnętrznie. Umiar w przyjmowaniu preparatów zawierających aloes powinny zachować kobiety w ciąży i matki karmiące, a także osoby z zapaleniem jelit oraz osoby uczulone na rośliny z rodziny Liliaceae, takie jak cebula, czosnek czy tulipany. Aloesu nie powinny również przyjmować dzieci poniżej 12 roku życia

Nadzór nad produktami zawierającymi aloes sprawuje Międzynarodowa Rada Naukowa ds. Aloesu (ang. International Aloe Science Council; IASC), która prowadzi szczegółowe analizy produktów zawierających aloes oraz przyznaje odpowiedni certyfikat jakości, który potwierdza autentyczność i bezpieczeństwo stosowanych preparatów.

Natura Bazar poleca - produkty z aloesem

Bibliografia:
Mothersprotect.com
Medonet.pl
Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy - A. Ożarowski, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1982
Aloes w kosmetologii i dermatologii - W. Czerwonka, Kosmetologia Estetyczna 3(5), 2016