Naturalne sposoby na walkę ze zmęczeniem

Żyjemy szybko, coraz szybciej. Nasze ciało próbuje temu tempu dorównać, przeskoczyć, nadrobić, bardzo często kosztem nas samych. Wtedy pojawia się zmęczenie. Jak z nim walczyć naturalnymi metodami, jak do niego nie dopuścić, podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Definicja

Terminem zmęczenie określamy przejściowe zmniejszenie zdolności do pracy spowodowane przez brak rezerw energetycznych. Triggerem stanu wyczerpania jest kwas mlekowy gromadzący się w mięśniach w procesie metabolizmu glukozy w warunkach niedoboru tlenu. Zmęczenie może być również objawem świadczącym o chorobie.

Wyróżnia się dwa rodzaje zmęczenia – ośrodkowe inaczej ogólne oraz obwodowe czyli mięśniowe.

Do przyczyn zmęczenia można zaliczyć:
  • Intensywny wysiłek fizyczny i psychiczny
  • Zbyt długą pracę
  • Zaburzony cykl dobowy
  • Bezsenność
  • Stres

Do objawów mogących świadczyć o zmęczeniu zaliczamy bóle głowy, mięśni, stawów, gardła, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem i gorączkę.

Sen – remedium na zmęczenie

Natura doskonale wie jak poradzić sobie ze zmęczeniem. Osoba przeciążona powinna się przede wszystkim dobrze wyspać. Podczas snu organizm regeneruje się najlepiej. Sen powinien być ciągły, w wywietrzonym i zaciemnionym pomieszczeniu. Trwać minimum 8 godzin.

Natura Bazar poleca: zioła poprawiające jakość snu

Masaże i akupresura

W walce ze zmęczeniem przydatny może okazać się masaż i akupresura. Jeżeli chodzi o masaż warto wypróbować masaż relaksacyjny oraz ciepłymi kamieniami. Masaże te odprężają ciało, pomagają pozbyć się napięcia.
Akupresura działa natomiast na wybrane punkty w ciele poprzez ucisk, pobudzając organizm do działania. Akupresura poprawia również działanie mózgu.

Zioła w walce ze zmęczeniem

Zioła działają jak stosuje się przez dłuższy czas i regularnie. W walce ze zmęczeniem pomocny jest żeń-szeń syberyjski zwany również eleuterokokiem kolczastym. Zawiera eleuterozydy – substancje wspomagające odporność organizmu na stres. Wpływa na poprawę witalności organizmu i sprawności intelektualnej.
Podobne właściwości posiada żeń-szeń prawdziwy. Dodatkowo wpływa on pozytywnie na poprawę samopoczucia i zwiększa wydolność umysłową.
Kolejnym godnym uwagi ziołem jest lukrecja gładka, a właściwie jej korzeń, który wpływa na nadnercza wzmagając ich funkcje oraz działa pobudzająco, antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo. Pomaga w walce ze zmęczeniem i początkową fazą przeziębienia.
Energii doda nam cytryniec chiński i rozmaryn lekarski. Warto również sięgnąć po olejki z tych ziół w aromaterapii.

Zdrowa dieta

Zdrowe, nieprzetworzone jedzenie to podstawa do budowania organizmu od wewnątrz. Należy jeść lekko, regularnie i pić dużo wody. Do wody można dodać sok z cytryny i miód. Mięso warto zamienić na owoce i warzywa. Zrezygnować z soli i cukru. Jeść ostatni posiłek dwie godziny przed snem.

Ruch - zmęcz zmęczenie

Wysiłek fizyczny prowadzi do lepszego dotlenienia mózgu a przez to sprawia, że myślimy i pracujemy lepiej. Za sprawą endorfin wydzielanych podczas treningu, jesteśmy po prostu szczęśliwsi i chce nam się więcej. Warto jednak pamiętać aby wysiłek był umiarkowany.
Dobrze wpływa na zmęczenie psychiczne jazda na rowerze, szybki spacer czy rolki. Można sport połączyć ze spotkaniem z przyjaciółmi i trenować w kilka osób. W ten sposób odpocznie nie tylko ciało ale i umysł.

Pobudzająca kąpiel

Zasada jest taka: aby się rozbudzić trzeba się pobudzić, aby się odprężyć trzeba się zrelaksować. Dlatego rano polecany jest letni, krótki prysznic a wieczorem dłuższa kąpiel, najlepiej przy muzyce i świecach. Kąpiel zmywająca stres dnia i przygotowująca do spokojnej nocy.

Aromaterapia – przez zapach do formy

Do kąpieli można dodać olejki eteryczne. Szczególnie te o właściwościach odprężających jak olejek lawendowy, grejpfrutowy, z drzewa różanego, kolendry czy mięty pieprzowej. Należy pamiętać aby olejek eteryczny był dobry, sprawdzony pochodzący z polecanego źródła. Dobry olejek eteryczny to produkt w pełni naturalny, bez sztucznych dodatków, nie rozcieńczony i uzyskany z ekologicznych surowców.
Bibliografia
Zespół przewlekłego zmęczenia - S. Bernard, Klub Dla Ciebie, 2006
Sposób na chroniczne zmęczenie. Pokonaj stres i odzyskaj energię w 7 dni – Y.Elkaim, Vital, 2015
Mindfulness dla zdrowia. Jak radzić sobie z bólem, stresem i zmęczeniem - V.Burch, D.Penman, 2010
Wikipedia

Wszystkie treści zamieszczone w na stronie NaturaBazar.pl, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o ww. treści. Zawarte na ww. stronie informacje w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.