Na co działa mniszek lekarski? Mniszek lekarski i jego właściwości

Wysłany dnia: kwi 24, 2020

Kategorie: Zioła

Mniszek lekarski

Syrop z mniszka lekarskiego

Każda wiosenna, majowa łąka ukwiecona jest mnóstwem jasnych, żółtych główek kwiatków, tworzących niekiedy złocisty dywan. Po kilku dniach zamienia się on w łany delikatnych dmuchawców. Znany nam wszystkim mniszek lekarski jest jednym z najcenniejszych ziół w polskiej farmakopei zielarstwa.

Mniszek lekarski właściwości

W naszym kraju jest to pierwszy chwast, a jednak roślina ta należy do rodziny asterów. Nawet w czasach starożytnych roślina ta była znana arabskim uzdrowicielom i była wysoko ceniona właśnie jako surowiec do produkcji leków. Początkowo w starożytnej Rosji nosiła prostą nazwę „mniszek lekarski”, co oznaczało „dmuchany przez wiatr”, a dopiero znacznie później pojawiła się jej literacka nazwa mniszek lekarski. Wśród ludów o słowiańskich korzeniach mniszek lekarski jest znany pod różnymi nazwami, przy czym każda ma swoją historię.

W Polsce uważany za chwast, nazywany był w starożytności „eliksirem życia”.

Kwiaty mniszka lekarskiego – na co?

Mówiąc o mniszku lekarskim, nie można nie wspomnieć o jego korzystnych właściwościach oraz o tym, gdzie i jak ta roślina jest używana.

Korzeń

Wszystkie części rośliny - korzeń, łodyga i kwiat, od dawna są z powodzeniem stosowane w takich obszarach działalności człowieka, jak: gotowanie, medycyna i kosmetologia. Korzeń rośliny jest stosowany w leczeniu chorób wątroby, jak zawiera do 40% inuliny i pomaga normalizować funkcje żółci. Napar z korzenia mniszka lekarskiego jest doskonałym środkiem przeczyszczającym, dobrze oczyszcza krew i jest stosowany jako środek przeciwbólowy na skurcze i kolkę.

A jeśli zmielisz korzeń, a następnie uprażysz i zaparzysz, możesz uzyskać napój, który przypomina kawę.

Kwiaty

Świeżo zebrane, młode liście rośliny są wykorzystywane do robienia sałatek, a sok służy jako nawilżający i przeciwstarzeniowy kosmetyk do skóry. Nalewka z kwiatów jest używana jako środek wybielający skórę; może być stosowany do usuwania piegów lub plam starczych. Mniszek lekarski jest bogaty w witaminy z grup B, C, E i A, zawiera korzystne: sód, fosfor, magnez, żelazo, wapń i potas. Umiejętne gospodynie domowe, robią miód z kwiatów i robią wino.

Najprostszym sposobem na wykorzystanie żółtych kwiatków jest zrobienie syropu.

Przepis:

  • Zebrane najlepiej rankiem kwiatki, odłóż na kilka godzin, tak, żeby ewentualni nieproszeni goście zdążyli się wydostać
  • Umyj je, a następnie wysusz
  • Następnie układaj szczelnie w słoiku warstwami, zasypując każdą białym cukrem
  • Na wierzch wlej kieliszek spirytusu (20 ml), co spotęguje działanie mikstury
  • Na koniec jeszcze raz zasyp całość cukrem
  • Ustaw słoik w zacienionym miejscu i odczekaj 2-4 tygodnie
  • Po tym czasie, zlej syrop do zakręcanych słoiczków, odcedzając kwiatki

Na co działa syrop z mniszka lekarskiego?

Syrop z mniszka lekarskiego to świetne remedium na kaszel bakteryjny, gdyż ma silne działanie przeciwbakteryjne. Działa odkażająco lecząc zapalenia jamy ustnej oraz dziąseł.

Działa przeciwzapalnie, dlatego sprawdzi się każdej infekcji. Wspomaga pracę wątroby oraz jej funkcje detoksykacyjne. Poprawia trawienie oraz wzmaga apetyt.

Syrop z mniszka dla dzieci

Z cudownych właściwości mniszka lekarskiego mogą korzystać również dzieci. Właśnie one są w szczególny sposób narażone na infekcje, zarówno wirusowe, jak i bakteryjne.

Dawkowanie w tym wypadku polega na podawaniu ½ dawki syropku stosowanego dla dorosłego. Dzieciom od 3 roku życia podajemy ½ łyżeczki 3 razy dziennie, od 6 roku życia – 1 łyżeczka 3 razy dziennie, od 9 roku życia 1 i ½ łyżeczki 3 razy dziennie, a od 14 roku życia wprowadzamy dawki jak dla dorosłego, czyli 2 łyżeczki 3 razy dziennie.

Ekstrakt z mniszka lekarskiego dostępny jest tutaj: ekstrakt z mniszka lekarskiego

zostaw komentarz

Sign in