Jakie zioła na uspokojenie?

Wysłany dnia: maj 4, 2020

Kategorie: Zioła

ZIOŁA NA USPOKOJENIE

Mówi się, że na każdą dolegliwość istnieje naturalne lekarstwo . Zioła pomagają przy wszelkich dolegliwościach, cierpieniach i bólu. I mogą nam pomóc złagodzić również ból psychiczny, bezsenność, smutek, czy rozdrażnienie.

Zioła na uspokojenie kojarzą nam się przede wszystkim, głównie i jedynie z naszą polska melisą. Okazuje się jednak, że są rośliny, które wykazują dużo większą skuteczności łagodzeniu nerwowości oraz skołatanych nerwów.

Lawenda na uspokojenie

Lawenda to pachnąca roślina, której kwiaty oraz olejki możesz dodać do kąpieli by złagodzić skołatane nerwy. Stosuje się ją głównie w aromaterapii, gdyż znacznie łagodzi i eliminuje drażliwość, stres, napięcie i bóle głowy. Należ uważać jednak z ilością, gdyż nadużycie może wzmagać wymienione wyżej objawy. Napary z lawendy lub olejek lawendowy dodane do kąpieli małych dzieci promuje sen i rozluźnia delikatny system nerwowy. Rozcieńczony olejek lawendowy służy do łagodnych masaży niemowląt. Lawenda świetnie sprawdza jako wypełnienie pachnącej poduszki bądź zawieszki, która gwarantuje, że zasypianie będzie przyjemniejsze.

Lawenda ma silne działanie dezynfekujące, wewnętrznie zaleca się stosowanie jej w niewielkich ilościach w mieszankach herbacianych i nie zaleca się jej stosowania w czasie ciąży ze względu na możliwość promowania krążenia krwi, co zwiększa ryzyko poronienia.

Roślina może powodować reakcje alergiczne, dlatego przed użyciem należy przetestować każdy preparat z lawendą, w szczególności w przypadku dzieci.

Kwiat lawendy możecie Państwo kupić tutaj: kwiat lawenda

Waleriana właściwości

Waleriana, czyli inaczej korzenie kozłka lekarskiego to popularne, aczkolwiek nieco zapomniane zioło, które od wieków stosowane było w przypadku drażliwości, bezsenności i problemów nerwowych.

W naturze występuje kilka gatunków waleriany, ale tylko jeden (Valeriana officinalis) używany jest w celach leczniczych.

Waleriana stosowana jest w leczeniu stresu, niepokoju, bezsenności, kołatania serca, depresji, migreny, padaczki, stanów histerycznych lub problemów żołądkowych. Ma działanie uspokajające. Kropelki walerianowe stosowane były przez bohaterki dawnych filmów o okresie romantyzmu, gdyż pomagały na nerwice serca i żołądka, lęku, pobudzeniu lub bezsenności.

Działanie waleriany jest dwustronne. W przypadku silnego rozdrażnienia zioło uspokaja, w przypadku letargu i smutku pobudza naszą chęć do życia.

Waleriana (kozłek lekarski) na uspokojenie jest zwykle stosowana w postaci nalewki, wywaru, jest również częścią kojących mieszanek herbacianych. Nie nadaje się dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących.

Zdecydowanie nie powinno się zażywać preparatów walerianowych tuż przed prowadzeniem samochodu!

Korzeń waleriany nigdy nie jest gotowany, przygotowywany jest z niego zimny macerat, do którego należy dodać wrzącej wody.

Ekstrakt z waleriany i chmielu oraz rumianku znajdą Państwo tutaj: waleriana chmiel tabletki

Szyszki chmielu- zioła na stres

Szyszki chmielowe (Humulus lupulus) wspomagają nie tylko zdrowy sen, ale także obniżają poziom cukru we krwi, dlatego są zalecane we wczesnych stadiach cukrzycy. Lekiem ziołowym są suszone kwiatostany żeńskie lub pozyskane z nich lupiny, które są proszkiem o gorzkim smaku i charakterystycznym zapachu. Szyszko chmielu są popularnym ziołem stosowanym na uspokojenie.

Chmiel (Humulus lupulus L.) to roślina wieloletnia. Jest to roślina dwupienna, co oznacza, że tylko jeden kwiat męski lub żeński tworzy się na jednej roślinie. Kwiatostan składa się z jasnozielonych kwiatów, które są nazywane szyszkami. Tylko rośliny żeńskie wytwarzają głowy, które po dojrzeniu zawierają złotożółtą mąkę zwaną lupuliną. Łodyga ma zwykle do 8 m długości, porośnięta jest szorstkimi szydełkowanymi włosami, które służą jako wsparcie dla rośliny podczas jej długotrwałego wzrostu. Kłącza są pełzające i bogato rozgałęzione, z wieloma korzeniami.

Podczas żniw naziemną jednoroczną łodygę z głowami odcina się i zabiera do dalszej obróbki. Podziemna wieloletnia pozostaje w ziemi, więc ogród chmielowy pozostaje w jednym miejscu przez okres do 25 lat. Wiosną wyrastają z nich nadziemne pędy. Chmiel jest rośliną prawoskrętną, która rozciąga się wzdłuż drutu doprowadzającego do wysokości od siedmiu do ośmiu metrów.

Chmiel uprawiano w Polsce od wieków, głównie na Lubelszczyźnie. Jest to produkt powszechnie uważany za surowiec niezbędny do produkcji wysokiej jakości piwa. Szyszki chmielowe zawierają substancje żywiczne, olejki eteryczne z chmielu i polifenole.

To właśnie chmiel nadaje piwu jego typową gorycz, pełnię smaku i aromatu, ale także wzbogaca go o szereg ważnych substancji, które zwiększają jego wartość z punktu widzenia współczesnej medycyny i farmakologii i mają znaczący wpływ na zdrowie człowieka.

Chmiel był stosowany od wieków w medycynie ludowej jako roślina lecznicza do leczenia wielu chorób i problemów zdrowotnych. W postaci wyciągu lub wywaru jest nadal stosowany w leczeniu bezsenności, podniecenia nerwowego, niepokoju, wzdęć, niestrawności, problemów związanych z menopauzą, problemów z prostatą, w celu tłumienia skurczów jelit, słabo gojących się ran.

Herbata chmielowa (herbata ziołowa na uspokojenie)

2 łyżeczki szyszek chmielowych wlewa się do 250 ml wrzącej wody, pozostawia do zaparzenia na około 15 minut, a następnie odcedza. Należy pić 2-3 szklanki dziennie lub więcej na bezsenność.

Nalewka na bezsenność

20 g suszonych szyszek chmielowych zalewa się wrzątkiem i pozostawia do zaparzenia na 3 dni. Następnie należy podgrzać napar dodając 100 g alkoholu (wódka, koniak). Stosujemy przed pójściem 20 kropli na łyżeczkę cukru.

Dziurawiec zwyczajny na uspokojenie

Ludowy czarodziej lub kwiat Matki Boskiej – tak zwano go w dawnych czasach. Dziurawiec rośnie na łąkach, wzdłuż ścieżek lub na polanach. Surowcem są kwiatki, które są stosowane świeży i suszony w postaci herbatek, nalewek, olejku oraz mieszanek do kąpieli. Dziurawiec zwyczajny zwany jest „naturalnym lekiem przeciwdepresyjnym”, ponieważ zwiększa poziom serotoniny, neuroprzekaźnika zwanego „hormonem szczęścia”.

Poprawia nastrój, uspokaja, łagodzi niepokój i depresję. Wpływa również korzystnie na przewód pokarmowy, wątrobę i woreczek żółciowy. Ma działanie lecznicze, skutecznie zewnętrznie pomaga w oparzeniach, drobnych obrażeniach i tym podobnych.

Należy uważać z jego ilością, ponieważ zwiększa wrażliwość naszej skóry na światło słoneczne.

Dziurawiec jako herbatka ziołowa dostaną Państwo tutaj: dziurawiec herbata

Kocimiętka

Niektórzy nazywają ją „kocią kokainą”, ponieważ koty uwielbiają mościć się w kwiatach kocimiętki a potem zasypiać.

Można go znaleźć w kępach w wilgotniejszych miejscach i wokół wody. Zbierane są zarówno kwitnące, jak i nie kwitnące łodygi lub tylko kwiaty, które po wysuszeniu służą do przygotowania naparów, do kąpieli i tym podobnych.

Kocimiętka ma delikatne działanie halucynogenne. W dawnych czasach używano tego zioła w obrzędach magicznych. Należy stosować ją w małych ilościach dla poprawy nastroju, uspokojenia oraz w celu poprawy snu. Wpływa również pozytywnie na trawienie, pomaga w kaszlu, a nawet w bólu menstruacyjnym.

Herbatka ziołowa z kocimietki dostępna jest tutaj: kocimiętka sklep

Ziółka na frustrację

Wymieszaj łyżeczkę suszonych kwiatów kocimiętki w 250 ml zimnej wody, doprowadź prawie do wrzenia i odstaw na 15 minut. Pij w przypadku niepokoju, frustracji, nerwowości.

Korzeń arcydzięgla

Korzeń arcydzięgla nazywany również „kobiecym korzeniem” lub „korzeniem anielskim”, kojarzony jest głównie ze wspomaganiem leczenia problemów kobiecych. Nie każdy jednak wie, że jest to zioło, które działa uspokajająco na nasz system nerwowy.

Wartość tego zioła na uspokojenie znana była już średniowiecznym mnichom, którzy wyhodowali go w klasztorach jako lekarstwo na zarazę. Stare zielniki twierdzą, że „anielski korzeń” został nazwany na cześć archanioła Michała, obrońcy, ponieważ podobnie jak on chronił każdego go stosującego przed złem. Jest również popularnie nazywany rośliną aniołów.
Dziś umieszczamy go w kategorii silnie działających roślin, takich jak żeń-szeń. Służy do wzmocnienia układu nerwowego i uspokojenia całego organizmu. Zaleca się używać go przed męczącym dniem, przed egzaminem, występem publicznym, ważnym spotkaniem, gdy chcemy być w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.

Korzeń arcydzięgla jest moczopędny, pomaga w niestrawności spowodowanej stresem, wzdęciami, reumatyzmem, zaburzeniami miesiączkowania, migreną i zawrotami głowy. Angelica skutecznie pomaga w zaburzeniu funkcjonowania układu pokarmowego, wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki i jelit. Działa przeciw wzdęciom, skurczom, zaburzeniom trawienia spowodowanym zaburzeniami czynności trzustki. Pomaga wyeliminować proces fermentacji i gnicia w jelitach. Ogranicza występowanie niepożądanych bakterii w jelitach.

Jeśli chodzi o łagodzenie stresu, to łagodzi nie tylko stres psychiczny, lecz także łagodzi nerwicę żołądka i jelit. Działa także dobrze na układ odpornościowy.

Mielone nasiona i korzeń arcydzięgla są dobrym składnikiem kąpieli dla nadwyrężonych mięśni, stawów, paraliżu i ogólnej nerwowości. W małych dawkach arcydzięgiel jest nieszkodliwy, wyższe dawki mogą powodować, na przykład, zwiększone krwawienie miesiączkowe. Czasami mniej oznacza więcej, dlatego zalecamy, aby nie przekraczać dziennych dawek.

Korzeń z arcydzięgla dostępny jest tutaj: arcydzięgiel korzeń

Wino z arcydzięgla

4 łyżki posiekanego surowego korzenia arcydzięgla (surowy bądź suszony) wsyp do 0,7 l dobrej jakości czerwonego wina. Pozostaw w lodówce na dwa dni. Stosuj kilka ml dziennie w przypadku stresu i nerwowości.

Mieszanka ziołowa na nerwowość:

Potrzebujemy 4 części korzenia waleriany (kozłka lekarskiego), mieszanki ziół składającej się z 5 części melisy, 4 części mięty, 3 części ziela wrzosu, 3 części jemioły, 3 części szyszek chmielu, 2 kwiatów głogu i 2 kwiatów lawendy.

Włóż jedną łyżeczkę korzenia do 1,5 l letniej wody i najlepiej macerować przez noc, ale co najmniej 8 godzin. Włóż dwie łyżki mieszanki innych ziół do 3,5 litra wrzącej wody i pozostaw do ostygnięcia w zadaszonym pojemniku. Odcedź mieszaninę, wymieszaj z maceratem z korzenia waleriany i pij 3 razy dziennie.

zostaw komentarz

Sign in