Naturalne sposoby na komary i kleszcze

Wysłany dnia: cze 10, 2020

Kategorie: Zioła

Naturalne sposoby na komary i kleszcze

Przed złożeniem jaj samice komarów muszą dobrze się odżywić, dlatego są bardzo nieustępliwe. Szukają swojej ofiary głównie po zapachu wydzielin naszego ciała. Chemiczne substancje zawarte w repelentach, jak również te naturalne wydzielane przez rośliny mają za zadanie maskowanie zapachu naszego ciała.

Zwolennicy naturalnych metod leczenia, co roku przeszukują Internet w poszukiwaniu naturalnych sposób zwalczania komarów i kleszczy, które uprzykrzają nam życie w letnie wieczory oraz podczas wędrówek wśród przyrody. Nasi przodkowie, od dawien dawna, wykorzystywali zioła do odstraszania komarów i kleszczy, ale również stosowali je na ukąszenia. Aromatyczne rośliny i pozyskiwane z nich olejki są skutecznym remedium na wiele problemów spowodowanych przez owady.

Jak chronić się przed komarami i kleszczami?

Cytrusowy zapach, kojący dla nas, jest czymś czego nie lubią komary. Cytrusowy zapach, kojący dla nas, jest czymś czego nie lubią komary. Z tego właśnie względy olejki cytronelowe oraz cytrynowe są składnikiem wielu preparatów odstraszających te insekty.

Cytronella, choć kojarzy nam się z owocem jest tak naprawdę rośliną, która jedynie z zapachu przypomina owoce cytrusowe, wydzielając podobną woń. Cytronella jest łatwa w uprawie i każdy może hodować ją w domu, na balkonie czy w ogrodzie. Warto obsadzać nią miejsca zacienione, w pobliży altan, aby mogła stworzyć naturalną kurtynę odstraszającą uciążliwe owady.

W sprzedaży dostępne są również olejki cytronellowe, które nałożone na skórę będą również zniechęcać komary.

Jak przygotować balsam cytronellowy na komary i kleszcze?

Olejek cytronellowy warto dodawać do codziennie używanych kosmetyków, aby stworzyć na skórze długo działający filtr ochrony. W domowych warunkach możesz przygotować także maść cytronelową, która będzie naturalnym sposobem na komary i kleszcze.

W tym celu mieszamy małe pudełeczko z wazeliną z 20-stoma kropelkami olejku i dokładnie mieszamy. Otrzymany specyfik nakładamy na skórę, w szczególności w miejsca gdzie temperatura jest najwyższa, czy w okolicach szyki oraz w zgięcia dużych stawów.

Zioła na komary i kleszcze– kocimiętka

Wśród ziół stosowanych do odstraszania komarów i kleszczy nie sposób nie wspomnieć o kocimiętce. Jej skuteczność potwierdzają również badania naukowe. Dowiedziono bowiem, że olejki eteryczne zawarte w tej roślinie są bardziej skuteczne niż chemiczne substancje zawarte w aptecznych repelentach. Kocimiętka nie tylko odstraszy komary i inne insekty, ale również odpręży, kiedy nieustanne bzyczenie nadwyręży nasz układ nerwowy. Zawarte w roślinie alkaloidy działają uspokajająco, a nawet psychoaktywnie, być może, dlatego jest to zioło uwielbiane przez koty.

Kocimiętkę możesz uprawiać w warunkach domowych, sadząc ją w doniczkach na domowym parapecie, jak również w przydomowym ogródku.

Nagietek na odstraszenie komarów i kleszczy

Nagietek nie tylko pięknie wygląda okalając domowe rabatki, ale okazuje się też skutecznym składnikiem naturalnych zapachowych mieszanek odstraszających komary i kleszcze. Pomarańczowe kwiatki zawierają żółcień, który swoim chemicznym składem zniechęca ogrodowych intruzów.

Ekologiczni ogrodnicy często wspominają o konieczności sadzenia nagietków na granicy grządek oraz działek. Jak się okazuje, ta stara zasada może być poparta badaniami naukowymi nad złocieniem właśnie. Związek ten wraz z inną naturalną substancją chemiczną znaną jako tiofenem, jest uwalniany z rośliny podczas jej regularnych procesów biologicznych. W rezultacie komary i inne szkodniki, w tym kleszcze nie zbliżają się miejsc obsadzonych tymi kwiatkami. Te same związki można znaleźć w trudno niestety dostępnym olejku nagietkowym.

Lawenda odstrasza komary oraz mole

Lawenda, podobnie jak inne zioła rozwija kwiaty nawet po ich wycięciu, dlatego lepiej jest zbierać ją, gdy pączki nie są w pełni rozwinięte.

Mówi się, że lawenda nie ma skutków ubocznych i może być stosowana w wielu obszarach. Nie tyko swym zapachem odstrasza insekty. Pachnące nią ubranie oraz mieszkanie działa na poziomie ciała i duszy- pomaga uspokoić i zharmonizować nerwowość i stres.

Komarzyca na komary

Komarzyca to potoczna nazwa rośliny i nazwie postrzelica. Jest to roślina jednoroczna, dobrze rośnie w półcieniu, ale poradzi sobie również na słońcu. Po roztarciu liściu wytwarza silny zapach kamfory, który odstrasza komary- stąd jej nazwa.

Wśród ziół odstraszających insekty warto wspomnieć również miętę pieprzową, bazylię, rozmaryn oraz pelargonię. Wszystkie one po potarciu wytwarzają silną woń, która jest nieprzyjemna na pasożytniczych owadów.

Niestety, tak jak w przypadku innych przedstawionych powyżej roślin ich zniechęcające owady właściwości, pojawiają się dopiero po potarciu rośliny. Dopiero po uszkodzeniu struktury liści, kwiatków i ładyg zaczynają wydzielać się dobroczynne eteryczne związki. Co więc możemy zrobić?

Olejki eteryczne skuteczny sposób na komary i kleszcze

Choć używanie surowych roślin na komary i kleszcze, jako skuteczne sposoby na ich odstraszenie, może być kłopotliwe oraz czasami mało skuteczne, to istnieją naturalne sposoby by sobie z nimi poradzić. W letnie wieczory, przed wyjściem z domu warto zaopatrzyć się w olejki eteryczne, które swoim intensywnym zapachem odstraszą intruzów.

Najlepszym naturalnym sposobem na komary i kleszcze będzie wybór omawianego już wyżej olejku cytronellowego, z drzewa herbacianego, rozmarynowego, z mięty pieprzowej, goździkowego oraz geraniowego.

Jak przygotować naturalny repelent na komary

Wymienione wyżej olejki wymieszaj z olejem bazowy, który nieco zneutralizuje ich silne działanie na skórę. Możesz do tego wykorzystać olejek migdałowy. Do 100 ml produktu dodaj po 10 kropel wymienionych wyżej olejków i dokładnie wymieszaj. Nakładaj na skórę przed wyjściem na dwór. Czynność powtarzaj co 2 godziny.

Wady i zalety naturalnych produktów na komar i kleszcze

Stosowanie naturalnych sposobów na komary może być równie skuteczne jak chemicznych repelentów jednak zarówno pierwsze i drugie posiadają wady i zalety.

Do zalet naturalnych środków na komary i kleszcze należy to, że są naturalne właśnie i nie zawierają szkodliwych dla zdrowia związków, co jest niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku dzieci. Są one również nietoksyczne dla innych owadów i nie wpływają niekorzystnie na środowisko naturalne.

Do zalet chemicznych preparatów należy fakt, że nie trzeba ich stosować często oraz nie wymagają wcześniejszego przygotowania.

W ofercie naszej hurtowni znajdują się naturalne i bezpieczne środki, które nie wymagają samodzielnego przygotowania, np. płyn odstraszający owady firmy Gorvita oraz kadzidło odstraszające komary od Darów Natury.

zostaw komentarz

Sign in