Koeznym Q10 - niezbędny antyoksydant

Wysłany dnia: lut 9, 2021

Koenzym Q10

To substancja, która chroni komórki naszego ciała przed stresem oksydacyjnym. Czy warto suplementować koenzym Q10?

Koenzym Q10 znany też pod nazwą ubichinon, jest potrzebny przede wszystkim mięśniom ponieważ bierze udział w procesach produkcji energii. Odpowiada za wytwarzanie związków wysokoenergetycznych ATP.

Koenzym Q10 – jak działa?

Jest doskonałym antyoksydantem, niszczy wolne rodniki, ma więc działanie antynowotworowe i odmładzające. Nasila też właściwości antyutleniające witaminy E, dlatego często występują razem w suplementach diety.

Znane są również jego właściwości kardioprotekcyjne – chroni przed tworzeniem się złogów w tętnicach . Używany jest wspierająco podczas leczenia chorób układu sercowo- naczyniowego, takich jak miażdżyca, nadciśnieniu tętniczym, niewydolności krążeniowej, a również między innymi w chorobach naurodegenarycyjnych - Parkinsona, Alzheimera oraz cukrzycy typu II , w parodontozie, migrenie.

Doskonale przebadany

Są tysiące badań opublikowanych na temat koenzymu Q10. Badanie na grupie pacjentów kardiologicznych wykazało 43% spadek ryzyka śmierci przy suplementacji ubichinonem. U osób starszych uwzględniających Q10 w swojej diecie, jak wykazały inne badania, występuje 54% spadek śmiertelności. Badania na gryzoniach wykazały, że ubichinol i ubichinon spowalniają proces starzenia nawet do 45 %. Wiele badań potwierdza dobroczynne działanie koenzymu Q10, a Ci, którzy go suplementują zwracają uwagę na wzrost energii, polepszenie ogólnej kondycji i spadek masy ciała.

Kto potrzebuje koenzymu Q10?

Zanieczyszczone środowisko i smog zwiększa zapotrzebowanie na antyoksydanty. Szczególnie narażeni na niedobory koenzymu Q10 są ludzie po 35 roku życia, ponieważ jego synteza wówczas zmniejsza się. Osoby aktywne fizycznie również powinny rozważyć suplementacje, podczas wysiłku zwiększa się stres oksydacyjny.Również osoby przyjmujące antracykliny i statyny i Źródła koenzymu Q10 w żywności

W diecie znajdziemy go przede wszystkim w zielonych warzywach jak szpinak i brokuły, olejach nierafinowanych zimnotloczonych (sojowym, lnianym, rzepakowym, sezamowym) produktach pełnoziarnistych, podrobach i mięsie. Najwięcej go jest w niepoddanych obróbce termicznej potrawach, ponieważ jest średnio wrażliwy na wysoką temperaturę. A przyswaja się najlepiej przyjmowany po posiłku, tylko w towarzystwie tłuszczów.

Sprawdź wybór suplementów z Q10 w naszym sklepie!

Co wybrać: ubichinol czy ubichinon?

Suplementy z koenzymem Q10 są bardzo popularne i występują w różnych formach - jako krople, tabletki i kapsułki. Przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w kwestii dawkowania. Często pojawia się pytanie – czy ubichinon czy ubichinon jest lepszą formą suplementacji? Koenzym Q10 przekształca się w organizmie z jednej formy w drugą w ciągłym cyklu. Nie ma znaczenia, którą formę suplementu wybierzemy. Forma utleniona czyli ubichinon i tak będzie zredukowana w naszym organizmie do ubichinolu i na odwrót.